محل تبلیغات شما

مناسبات کارگری و کارفرمایی بخشی از اوضاع دردناک ایران امروز است. آنچه در قانون کار برای حمایت از کارگران درج شده حداقلی است طوری که یک کارگر با رعایت همه موارد قانون کار همچنان زیرخط فقر باقی خواهد ماند. این معضل وقتی با منفعت‌طلبی و سودخواهی کارفرمایان همراه شود اوضاعی بس ناگوارتر و تر ایجاد خواهد کرد. در پانزده سالی که با نیت شناخت دقیق و درست اجتماع و به نیت ارتقای فرهنگی هموطنان به کار فرهنگی میدانی روی آوردم بارها با افرادی مواجه شدم که درد و رنجشان همین نکبت مضاعفی هست که از قبل ظلم کارفرمایان عاید کارگران میشود. کارفرما برگه‌های امضا‌شده از کارگر میگیرد و بخشی از حقوق یا مزایا را به آنان نمیدهد. کارگر بیچاره از ترس بیکاری و عواقب آن جرئت نمی‌کند به نهاد یا مسئولی درباره ظلم کارفرما سخنی بگوید. امروز حال و روز این خانواده‌ها چگونه است؟

با جوانی که پدردو فرزند هست در این باره صحبت کردم. در واقع با این قصد که بدانم او که کارگر است چه حال و روزی دارد پرسیدم کجا کار می‌کند و چقدر حقوق می‌گیرد. گفت در فلان شهرک صنعتی. روزانه ده ساعت کار می‌کنم. دو ساعت رفت و برگشت ما طول می‌کشد. سی کارگر هستیم. یک میلیون و دویست وپنجاه هزار تومان حقوق می‌دهد(به حساب سال1398). صدوده هزار بابت بیمه کسر می‌کند. و میگوید اگر قبول ندارید خودتان استعفا بدهید.

نمونه دوم: پرسیدم حال و روز فامیل ما که کارفرمای شماست چگونه است. گفت انسان نیست. گفتم چرا. گفت ما سه نفر کاری که طبق قانون شش نفر باید برعهده بگیرند انجام میدهیم. از ما کاغذ سفید امضا میگیرد که .گفتم صعبا فریبنده که این درم و دینار است. الذی جمع مالا و عدده.

تکمله:  این معضل درد بی دردمان نیست. گناه حاکمیت این است که به جای طرح انقلابی در مناسبات کارگری و کارفرمائی مثل همه موارد مو مسائل دیگر سطحی‌اندیشی کرد ونتوانست تعریف دقیق و عمیق از انسان و کار و پول یا سود ارائه کند. جامعه با هسته» به جلو میرود آنگونه که در بدنه یک ماشین عظیم بخش موتور را باید مهمترین عضو دانست. هسته نیرویِ انسانیِ فداکار در ایران بعد از انقلاب نه با امتیاز و سهمیه یا وامهای خارجی  که با کسب تجربه در یک دوره شش ماهه یا یکساله و انباشت سرمایه‌های فردی حتی با فروش خانه یا زمین حداقلی‌اش، باید پای درمیدان کار و تولید وسرمایه‌گذاری می‌گذاشت و رقیب جدی و واقعی سرمایه‌داران و سرمایگذاران بی‌آرمان می‌شد و. (این متن را میتوان بیشتر عمق داد بماند برای بعد)

در ازدحام پریشانی(5)

در ازدحام پریشانی(4)

در ازدحام پریشانی(3)

کار ,کارگر ,یک ,حال ,حقوق ,کارفرما ,حال و ,مناسبات کارگری ,و روز ,دقیق و ,قانون کار

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

لحظه های بی تو